Przejdź do treści

Niesamowite monitorowanie 5G, które pozwoli Ci zadbać o jakość sieci

  • BLOG

Monitowanie 5G sieci komórkowych jest jak pomiar pulsu naszego ciała

30 września 2020 roku miałem przyjemność uczestniczyć w bardzo ciekawym webinarze pod tytułem: “Elastic Telco Day: 5G Observability”, gdzie miałem przyjemność przedstawić jak będzie wyglądać monitorowanie 5G.

Firma Elastic zaprosiła mnie do zaprezentowania mojej opinii na temat monitorowania i zbierania statystyk w sieciach 5G.

Z perspektywy mojego doświadczenia operatorskiego, gdzie odpowiadałem za systemy monitorowania sygnalizacji i ruchu, przygotowanie pomysłu na podobne rozwiązanie w sieciach 5G to fantastyczne wyzwanie, dlatego się od razu zgodziłem.

Obecnie pracuje z kolegami z firmy IS-Wireless nad pierwszym komercyjnym rozwiązaniem 5G #5GMadebyPoland oraz systemem RIC (RAN Inteligence Controller). W dodatku jest to, że będzie to rozwiązanie oparte na technologii SD-RAN na podstawie standardów OpenRAN i TIP. Najważniejsze jest jednak to, że szczególnie podekscytowani jesteśmy pracami nad algorytmami zarządzania zasobami radiowymi w czasie rzeczywistym i prawie rzeczywistym.

Równolegle współpracuję z firmą Telia Carrier, gdzie mam przyjemność poznawać tajniki technik Java development i data enginieering w metodologii DevOps.

Dlatego, dzięki tym doświadczeniom mogłem zaprezentować bardzo interesujący materiał pokazujacy jak ja widzę w przyszłości monitorowanie 5G (5G observability).

W prezentacji opowiadam o nowych wyzwaniach dla operatorów komórkowych, wynikających:

  • po pierwsze, ze zmiany sposobu tworzenia i implementacji systemów telekomunikacyjnych będących następstwem połączenia rozwiązań telekomunikacyjnych z rozwiązaniami IT
  • po drugie, przez wprowadzenie wymogów monitorowania sieci radiowych w czasie rzeczywistym, dzięki wprowadzeniu standardów OpenRAN
  • i po trzecie z wymogu zmiany podejścia do budowania zespołów odpowiedzialnych za rozwój i utrzymanie sieci 5G nowej generacji.

Nie byłbym sobą, gdybym nie dodał w tej prezentacji czegoś od siebie.

Moja wizja systemu obserwacji i analityki 5G, czyli monitorowanie 5G

Zaproponowałem zupełnie nowe podejście do stworzenia systemów monitorowania sieci 4G i 5G pod nazwą “Enriched monitoring”, ale to nie wszystko.

Przedstawiłem również nowatorski pomysł na “Przyszłościowe podejście do obserwacji i analityki sieci 5G” bazując na rozszerzeniu standardu NWDAF (Network Data Analytics Function).

Z wielką satysfakcją, zapraszam Was do obejrzenia video rejestracji z tego webinaru.

Cały webinar można obejrzeć pod adresem Elastic Telco Day: 5G Observability. Wystarczy się zarejestrować, aby otrzymać dostęp do materiałów video. Moja prezentacja to video numer dwa, w lewym górnym rogu przeglądarki video można wybrać kolejność odtwarzania filmów.

Jeżeli macie ochotę pobrać prezentację, ponad wszystko kliknijcie w ten link: slajdy.

Zapraszam Was do podzielenia się opinią na temat monitorowania sieci 5G.

zapisy na newsletter Prosto i bezpośrednio