Przejdź do treści

Open RAN Vodafone, pierwsza komercyjna stacja.

 • BLOG

Ostatnie dni przyniosły informację ze świata Open RAN, na którą czekałem od dawna.

Vodafone uruchomił pierwszą komercyjną stację Open RAN w paśmie 2400MHz.

News elektryzujący, ale jako to każdy news, trzeba dobrze zrozumieć, co autor ma na myśli i oddzielić fakty od mitów.

Mnie ta informacja bardzo ucieszyła, bo nie ukrywam, że jestem ambasadorem rozwiązań Open RAN.

Sprawdźmy razem, co Vodafone publicznie ogłosił.

Czy powinniśmy wpaść w euforię, czy to już jest czas na Boom Open RAN, czy może jeszcze warto trochę wystudzić emocje?

Wywiad przeprowadzony przez Ray Le Maistre z serwisu telecomtv.com z Yago Tenorio, Network Architect Vodafone, dostarczy nam praktycznie wszystkich odpowiedzi.

Co Vodafone uruchomił w komercyjnej sieci Open RAN Vodafone?

W listopadzie 2020 roku Vodafone zapowiedział roll-out 2500 lokalizacji obsługujących tę nową technologię.

W czerwcu 2021 roku podał jakich wybrał dostawców do tego projektu.

Dlaczego dostawców a nie dostawcę jak bywało to w przypadku klasycznych dostawców RAN?

Open RAN z założenia umożliwia łączenie różnych dostawców w poszczególnych obszarach architektury sieci.

Open RAN vs.Single RAN

Tak też zrobić Vodafone, wybierając do swojego projektu najlepszych, w swoim rozumieniu partnerów. Swoją drogą, wybór Vodafone jest dla mnie trochę niejasny, mam na myśli firmę Samsung, która nie ma żadnych referencji Open RAN. Z pewnością będzie to wyjaśnione przez Vodafone w kolejnych miesiącach działalności.

18 Stycznia 2022 Vodafone zelektryzował rynek, chwaląc się uruchomieniem pierwszej stację bazowej niedaleko miejscowości Bath w obszarze miejskim.

Wśród klientów znalazł się między innymi klient biznesowy, firma Water of Essex.

Pierwsza stacja dostarcza usługi 5G z prędkością ponad 100 Mbps DL, 40 Mbps UL i opóźnieniem rzędu 30 ms (Latency).

Lokalizacja Bath podłączona jest do sieci Core w Londynie, odległej w linii prostej o około 170 km, co jest główną przyczyną wysokiego opóźnienia.

W tej samej działają obecne od dawna w technologii klasycznej RAN stacje 4G, 3G i 2G.

Pan Yago poinformował, że w obecnej wersji komercyjnie rozwiazanie wspiera tylko 5G, co było dla grupy priorytetem.

Rozwiązanie 4G jest w końcowej fazie testów.

Strategia startu tylko z 5G, jest zbieżna z tym co zaobserwowałem na rynku dostawców Open RAN. Prawie, wszyscy dostawcy skupiają się na wdrożeniu 5G, pozostawiając 4G na później bądź kompletnie zapominając o tym scenariuszu.

Moim zdaniem, 4G nie powinno być pomijane. Większość terminali na Świecie wspiera 4G, które pozostanie dominująca przez 2-3 lat, a kolejne 5 lat będzie bardzo znaczącą w mobilnym dostępie do Internetu.

Ciekawostką jest informacja, że Vodafone zamierza wyłączyć sieć 3G, pozostawiając sieć 2G aby w przyszłości zaimplementować 2G jako Open RAN Vodafone. Pytane co roamingiem 3G i VoLTE?

Jakich dostawców wybrał Vodafone?

Vodafone wybrał do współpracy kilku dostawców.

SAMSUNG: rozwiązania zwirtualizowanej sieci radiowej (vRAN), a także wsparcie techniczne, produktowe i integracyjne oraz anteny Open RAN 4G i 5G.

DELL: Serwery sprzętowe.

WIND RIVER: Wind River Studio do zarządzania skonteneryzowanymi obciążeniami Open RAN CU/DU, automatyzacji, orkiestracji i zarządzania cyklem życia funkcji sieciowych

CAP GEMINI i KEYSIGHT: Capgemini Engineering i Keysight Technologies zapewniły usługi testowania i integracji w laboratorium Vodafone, aby zapewnić interoperacyjność ekosystemu wielu dostawców. Po zweryfikowaniu technologii i dostawców jako zgodnych z Open RAN, wdrożenie sprzętu staje się znacznie prostszym zadaniem.

NEC: Anteny Open RAN 4G i 5G firmy NEC będą wdrażane od połowy 2022 roku.

Warto zauważyć, że w trudnym zadaniem koordynacji testów i interoperability Vodafone postawił na wsparcie CAP Gemini i Keysight.

Czy wdrożenie Open RAN w Vodafone odbyło się bezproblemowo?

Pan Yago zdradził, że stacja 5G jest zintegrowana z pozostałą częścią sieci. Do stacji i ze stacji wykonywane są handovery.

Dokonanie integracji obu sieci (klasycznego RAN i Open RAN) nie było jednak zadaniem trywialnym.

Vodafone przez wiele miesięcy wykonywał mnóstwo testów i weryfikacji w laboratoriach swoich w Newburry oraz laboratoriach dostawców.

Wiele miesięcy testów, nie jest informacją pozytywnie nastrajającą mniejszych operatorów. Vodafone to potężna firma i może sobie pozwolić na taki wysiłek i koszt. Trzeba pamietać, że zmiana któregokolwiek z dostawców z konfiguracji testów, wymaga pracy od nowa nad integracja i testami.

To dało mi do myślenia.

Pan Yago niejako przekazał, że kwestia krytyczności konfiguracji wybranych rozwiązań jest kluczowa. Jeżeli podjęto by decyzję o zmianie któregoś z dostawców rozwiązania w trakcie projektu, wymagałoby to powtórzenia wielu testów i zmian związanych z interoperability.

Open RAN pozwala na dowolne łączenie dostawców, ale w praktyce, nie ma rozwiązań typu „plug and play”. Wybór partnera na początku drogi Open RAN jest mocno wiążący, mimo chęci wielu piewców uniwersalności rozwiązania.

Jak w takim wypadku warto postępować po decyzji o wejściu w Open RAN?

Ja postawiłbym na wprowadzeniu od samego początku dwóch równolegle testowanych dostawców. Może to rozwiązanie wydawać się droższe i wymagać więcej wysiłku, ale daje większą szansę na sukces.

To co potwierdza powyższą tezę zostało uwypuklone przez Yago.

Vodafone wziął na siebie zadanie zintegrowania systemów, co wykonano podobno w klasie World Premium Class.

Jest rzeczą oczywistą, przynajmniej dla osób zainteresowanych zagadnieniem otwartych systemów radiowych. Przeszkolenie i przygotowanie zespołu inżynierów do wdrożenia, integracji i utrzymania systemów na bazie rozwiązań wirtualnych i kontenerowych nie jest kwestią trywialną. Ważny jest też sprytny zespół działający biegle w reżimie DevOps, co bardziej jest domeną ekspertów IT niż telekomunikacyjnych.

Vodafone cały czas uczy się zagadnień związanych z integracją i daje sobie cały 2022 rok na doskonalenie tej kwestii.

Wyzwanie integracyjne to także kwestia powiązania systemu Open RAN z interfejsami systemów legacy, za którymi stoją niechętni nadchodzącej zmianie obecni dostawcy.

Osobiście napotkał w jednym z projektów opór klasycznych dostawców przy próbie połączenia sieci RAN z sieciami Open RAN.

Pan Yago wymienił jeszcze jedne problem, który dostawcy RAN przedstawiają jako największą wadę Open RAN, mowa o wydajności.

Praktyczne problemy z efektywnością działania software Samsung z procesorami Intel.

Dla Samsunga to chyba jeden z pierwszych tak dużych projektów, a w dodatku pamiętajmy o unikalnej konstelacji wybranych przez Vodafone dostawców w tym projekcie.

Zauważmy do tego, że Vodafone uruchomił stacje na pojedynczym paśmie, na prostych systemach radiowych (nie wiemy czy jest to rozwiązanie MIMO).

Nie zdradzę tajemnicy, ale wydajność systemu (HW i SW) drastycznie spada wraz ze zwiększeniem ilości pasm, torów radiowych, czy bardziej skomplikowanych technik radiowych.

Czekajmy zatem niecierpliwie na to co Vodafone pokaże pod koniec 2022 roku, ale o tym w dalszej części tekstu.

Co uważa o rozwiązaniach legacy Vodafone?

Czy rozwiązanie Open RAN Vodafone jest tańsze od rozwiązań klasycznych?

„Uderz w stół a odezwą się nożyce.”

Kolejny mit, który narósł wokół Open RAN to podobno szansa na obniżenie kosztów CAPEX i OPEX.

Od 2020 roku Rakuten Mobile zarażał wszystkich przekonaniem, że takie rozwiązania będą o 20-30% tańsze niż rozwiązania klasyczne a ich utrzymanie może być nawet 40% tańsze.

Obecne wyniki Rakuten Mobile niestety nie potwierdzaj tej tezy.

Moje doświadczenie z przetargów Open RAN, niestety też nie potwierdziło tej tezy, a wręcz zburzyło obraz perspektywy na tańsze rozwiązania niż klasyczne RAN.

Zobaczmy co na temat kosztu Open RAN ma do powiedzenia Vodafone?

Vodafone potwierdził, że w początkowej fazie inwestycji nie ma mowy o zaoszczędzeniu pieniędzy. Jest wręcz odwrotnie, koszt związany z opisanymi testami i integracją oraz przebudowaniem organizacji działu technicznego jest wielki.

Nie zmienia to jednak przekonania Vodafone, że w długiej perspektywie, Open RAN Vodafone się opłaci.

I tutaj warto podsumować mit.

Nie na początku, ale w dłuższej perspektywie Open RAN może być tańszy niż klasyczny RAN.

Do tego momentu musi jednak sporo się zmienić.

Z pewnością pojawienie się nowych dostawców, alternatywnych do klasycznego RAN, daje szansę na obniżenie kosztu rozwiązania.

Moim zdaniem tak może się stać, ale wymaga to także konsolidacji wielu mniejszych, rozproszonych dostawców Open RAN w komercyjne grupy.

Tylko dostawcy, którzy przyjdą z gotowym zintegrowanym zestawem, ale ale, nadal dającym możliwość rozszerzania parku dostawców (np. o innych dostawców algorytmów RIC) mogą walczyć z klasycznymi dostawcami.

Ja jestem pełen podziwu dla Vodafone.

Vodafone wraz z T-MOBILE, ORANGE I TELEFONICA podpisali wspólnie parę listów intencyjnych obiecując walkę o wsparcie rynku dla dostawców Open RAN.

Vodafone w tym zespole stawia się na pozycji pioniera, przekazując innym ważną wiadomość.

Pomimo poniesienia kosztów premium, zbudowanie alternatywnego rynku elastycznych rozwiązań jest bardzo ważne.

Pan Yago już dzisiaj przekazał światu informacje, że zużycie energii nowycy stacji jest porównywalne z rozwiązaniami klasycznymi nowej generacji a już o wiele mniejsze niż rozwiązania sprzed jednej czy nawet dwóch dekad.

Jakie plany ma Vodafone w stosunku do Open RAN Vodafone?

Po pierwsze poprawa efektywności działania systemu, praca nad uproszczeniem integracji, dorównanie a nawet prześcignięcie sprawności działania stacji Open RAN nad stacje klasyczne.

Ważne jest też praca nad obniżeniem kosztu CAPEX oraz OPEX.

Po drugie Feedback loop. Doświadczenie z wdrożenia i utrzymania pierwszych lokalizacji ma być przeniesione na proces optymalizacji i unowocześniania rozwiązania.

Vodafone przedstawiło konkretną roadmap prac:

 • Budowa klastra wielu stacji Vodafone (10 do 20) w obszarze miejskim (jesień 2022)
 • Wdrożenie nowej, zoptymalizowanej wersji oprogramowania i funkcjonalności wspierających też skomercjalizowane 4G Open RAN Vodafone,
 • Massive MIMO (lato 2022)
 • Obsługa kilku pasm jednocześnie
 • Wsparcie sprzętowe Intel HW accelerator (warstwa fizyczna – Physical layer)
 • Integracja z siecią Core 5G SA (Stand Alone).

Vodafone zamierza wprowadzać rozwiązania Open RAN Vodafone również w innych swoich sieciach na Świecie. Szczegółów jeszcze nie poznaliśmy.

Czy to już jest najwyższy czas na masowe wdrażanie Open RAN?

Jeżeli wszystko się uda w obszarze testów klastra a nowe funkcjonalności będą spełniały założone KPI, to w pierwszym kwartale 2023 rozpocznie się masowy roll-out w całym kraju.

Proszę zauważyć, że rozwiązania Open RAN działające masowo na świecie, dotyczyły przypadku wdrożeń typu Green Field, czyli sieci bez istniejącej sieci klasycznej RAN.

W przypadku Vodafone mowa jest o budowie sieci wraz z ogromnym wysiłkiem dotyczącym integracji z istniejącą siecią, co bardzo mocno Pan Yago w swoim wystąpieniu podkreślał.

Jest jeszcze jedno realne zagrożenie dla masowego wdrożenia rozwiązań Open RAN.
Obecnie świat przeżywa kryzys związany z niedoborem podzespołów, głównie chipów.

Każda stacja bazowa to jeden serwer DU oraz co kilka stacji serwer CU (wieloprocesorowy).

Masowe wdrożenie wymaga zatem tysięcy serwerów i tysięcy procesorów.

Dostawcy wydłużyli czasy dostaw serwerów z 2 miesięcy do wielu miesięcy. Słyszę miejscami, że czasy dostaw dużych ilości komponentów sięgają nawet 9 miesięcy.

Realia się zmieniły.

Podsumowując, rok 2022 to nie jest rok pełnej gotowości do tego typu komercyjnych wdrożeń.

Niedługo podzielę się z Wami swoimi doświadczeniami i przemyśleniami w zakresie wdrożeń Greenfield i Brownfield Open RAN.

Czy Vodafone zastosuje w przyszłosci rozwiązanie RIC?

RIC (RAN Inteligence Controller) to moim zdaniem najważniejsza część sieci Open RAN.

Wdrażania algorytmów rozszerzających czy poprawiających sposób działania sieci radiowych i wpływ usług na sieć radiową to przyszłość technologii.

Vodafone nie ma w tej kwestii wątpliwości, że RIC (xApps i rApps) to przyszłość rozwiązań Open RAN Vodafone.

Czas na pracę i wdrożenie nad tą niezwykłą technologią będzie w 2023 roku.

Bardzo mnie to cieszy.

Co mi się podoba w strategii Vodafone?

Pan Yago bardzo odważnie i otwarcie powiedział na jakim etapie jest ich wdrożenie.

Nie było koloryzowania i udawania, że „gwiazda już dziś świeci pełnią blasku”.

Taki głos jest bardzo potrzebny, potrzeba od koloryzować tylko propagandę sukcesu.

Trzeba otwarcie zwracać uwagę na:

 • Ogromny wysiłek setek dostawców na całym Świecia walczących o uproszczenie rozwiązań otwartych
 • Ogromny opór dostawców klasycznych jak Ericsson, Nokia, Huawei, ZTE w dążeniu do współpracy z dostawcami Open RAN
 • Potrzebie angażowania dodatkowych wysiłków i środków w rozwój algorytmów RIC
 • Konieczności zmiany podejścia operatorów do budowy zespołów przyszłości odpowiedzialnych za sieci radiowe RAN
 • Konieczności zbudowania rynku alternatywnego do dostawców klasycznych – koszty i bezpieczeństwo.

zapisy na newsletter Prosto i bezpośrednio
Tagi: